Otobüs Bileti Alınan Firmaların İsimleri Nasıl Aklımızda Kalmaktadır?

otobüs bileti firmalari

Bir otobüs bileti almak istediğimizde, hafızamızı çok fazla yormadan belli başlı isimler hemen sıralanır zihnimizde. Peki bu isimler nasıl ve ne şekilde aklımızda kalmaktadır?
Bir firmanın isminin kalıcılığını sağlayan reklam olarak görülse bile, otobüs biletinin reklam anlamında pekte fazla televizyonlarda yer almadığı önemli bir gerçektir. Bu nedenle otobüs bileti alırken aklımızda bir anda beliren firma isimlerini hangi tür bir bilişle öğrendiğimizi sorgulamamız doğaldır.

Bu tür bilgiler bilinçaltımızın biz farketmeden sorguladığı bilgilerdir. Zaman içerisinde oluşan bu öğrenme biçimini bir yolculukta elde etmiş olabileceğimiz gibi, bir yakınımızın, dostumuzun ya da ailemizden birinin bizzat ettiği bir seyahat sonrası izleniminden de öğrenmiş olabiliriz. Kendimizin bizatihi ilk seyahati ise, bu bilginin varlığı büyük ihtimalle böyle bir sorgulamayla zihnimize yerleşmiştir.

Bu sebepten dolayı bu firma isimlerine ait otobüs biletlerinin renklerini, biçimlerini, kesim şekillerini artık sorgulamamıza gerek yoktur. Bu sorgulamaların hepsinin sonucunda kendimizi bir anda yolda buluveririz.

Bu tür öğrenmelerin genel sonuçlarına bakıldığında ise; kişilerin herhangi bir reklam tarafından firmaya yönlendirilmediği, bizzat kendi yaşam deneyimlerinden yola çıkarak, öncelikle belirli isimler üzerinde durdukları sonrasında ise kendi şartlarına uyan firmaya yönlendikleri görülmektedir.
Firmaların bu anlamda en büyük destekçileri ise yol üstü duraklarıdır. Şahsi olarak yapılmış farklı yol üstü durakları hemen dikkat çekmekte, kişiler kendi özel arabalarıyla seyahat ediyor dahi olsalar, bu duraklara uğramalarına neden olmaktadır. Reklam anlamında bakıldığında yol üstü durakları en önemli ve firmaya direk reklam sağlayan en önemli kurumlardır. Bunun hemen ardında ise, firmaların kendilerine has yaptırdıkları özel garajlar yer almaktadır. Özellikle büyük şehirlerde bulunan bu imkan, yolcuların firma servisleri tarafından alınarak kendi garajlarında ağırlanması ve biletlerine ait otobüslere ulaşabilmelerinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

Televizyon, radyo, yazılı basın gibi farklı alanlarda hizmet veren kurumlarda yapılan reklamlarda uzun yıllardır bir otobüs firması ya da bir firmaya ait bilet reklamına rastlanmamaktadır. Bu anlamda düşünüldüğünde aldığımız her otobüs biletinin sorgulanmasını kendimizde yapmalı, bu sorgulamanın getirdiği sonuçları kendi hayatımızın kesitlerinde aramalıyız.

Incoming search terms:

  • firma isimleri

Bir Cevap Yazın